Anahtar Kelime (Keyword) SEO çalışmalarında kullanılan ve web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda olmasını sağlayan stratejik bir yöntemdir. Konu buraya geldiğinde sektörünüzle ve içeriğinizle alakalı hangi anahtar kelimelerin dönüşümü yükselttiğini bilmeniz gerekir. Ancak başarılı bir SEO çalışması için bilinmesi gereken tek konu bu değildir.
Bu yazımızda oldukça basit adımlarla “Nasıl anahtar kelime yerleştirilir?” sorusunu cevaplayacağız.
Önemli olan, istediğiniz anahtar kelimeleri sayfanızda doğru yerlere yerleştirmektir. Bu kullanım başarılı olursa sitenizin birinci sayfaya çıkma olasılığını büyük oranda yükseltmiş olursunuz.
Bu adımları uygulamalar olmadan sayfanız için arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapmak mümkün değildir.

1- Sayfa Başlıkları

Anahtar kelime yerleştirme stratejisinin ilk adımı; anahtar kelimeleri sayfa başlıklarında kullanmaktır. Sayfa başlıkları, kullanıcılar sitenizi tarayıcıdan görüntülediği sırada en üstte yer alam kısımdır. Bu kısmın önemli olmasının nedeni ise kullanıcıların dikkatini çekebilmesidir. Aradıklarının karşılığını bulup bulamayacaklarını bu başlıklardan anlayabilir, dönüşüme ortak olabilirler.

2- Site Adresi

Sitenizin adresi ya da teknik adıyla URL, kullanıcıların sayfa başlığından sonra gördükleri ve dikkatlerini çekebilecek ikinci önemli unsurdur. Site adresiniz kullanıcıya  doğrudan bilgi vermelidir. Kesinlikle anahtar kelime içermeli ve belirgin bir durumda olmalıdır. Eğer olumlu sonuçlar almak istiyorsanız site adreslerinde bağlaçlar (ve, ile vb.), alt tire (_) veya tire (-) kullanmaktan kaçınmalısınız.

3. Ana Alt Başlık (H1)

Birçok SEO çalışmasında ve temada Ana Alt Başlık kavramı es geçilmektedir. Sitenizde yer alan içeriklerinizin başlıkları mutlaka H1 olmalıdır. Başlıklarda mutlaka anahtar kelime veya kelimeler bulunmalıdır.
Web sitenize tıklayan kullanıcılar, nereye geldiklerini bu kısma bakarak anlayacaktır. Bu yüzden anahtar kelimenin en rahat yerleştirilebileceği ve başarılı olacağı yerlerden biridir.

4- Görsel Dosya Adları

Özellikle blog yazarlarının es geçtiği en kritik unsurlardan biri görsel dosya adıdır. Google gibi arama motorlarının, görselleri doğrudan okuyup işleyebilecek bir aracı yoktur. Ancak bu durum okunamayan görselleri tanımlamak için çalışmalar yapmayacakları anlamına gelmemeli.
Arama motorları, sahip oldukları algoritma sayesinde görsellerin ismini tanımlama konusunda çalışmalar yapabilmektedir. Bu çalışmaların sonunda da görselde yer alan ne varsa tespit edebilmektedir. Bu durumu avantaja çevirebilmek için blog sitelerinize yüklediğiniz görselleri doğru bir şekilde isimlendirmelisiniz. Hatta bu isimlendirmeler için anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

5- Görsellerin Alt Metni

SEO alanında yeterli bilgiye sahip değilseniz görsel alt metni sizin için bir şey ifade etmeyebilir. Ancak SEO konusunda orta seviyede bilgi sahibi olan herkes, görsellerin altında bulunan alanın asla boş bırakılmayacağını bilmektedir.
Arama motorlarının görselleri tanımlamak için kontrol ettikleri alanlardan birisi olan görsel alt metinleri, anahtar kelime stratejisi uygulamak isteyenler için anlattığımız adımlardan en sonuncusudur. Görsellerinizin alt metin alanlarında kesinlikle anahtar kelime kullanmaya çalışmalısınız.

Sonuç olarak, web sitenize arama motoru iyileştirme çalışmaları adı altında çeşitli işlemler yapabilmeniz için bir uzman olmanıza gerek yoktur. SEO zorluklarla dolu ve ciddi bir çalışma alanı olabilir. Ancak bu basit bilgilerle web sitenizde yer alan içerikleri arama motorları ile uyumlu hale getirebilirsiniz. Bu adımların size çok yardımcı olacağına emin olun.
Tabii ki bu işler hakkında bilgi edinmek ya da bu çalışmalar için zaman ayırmak istemezseniz ve risksiz bir çalışma amaçlıyorsanız işin uzmanlarıyla görüşmekte fayda var.

SEO çalışmaları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayın!

Yorum yaz