Bir web sitesinden başka bir web sitesine ulaşmak için verilen link bağlantısına Backlink adı verilmektedir. Güvenilir ve kaliteli içeriğe sahip web sitelerinden Backlink alan web sitesi, arama motoru sıralamasında daha yukarıda yer alır. Bu sayede ziyaretçi trafiği de artmış olur.

Bu durumu bir referans olarak düşünebiliriz. Örneğin, bir iş başvurusunda bulunuyorsunuz ve işveren ile CV’nizi paylaştınız. CV’nizin ‘referans’ kısmında yer alan markalar veya isimlerin sektörde tanınan ve güvenilir kişiler olması, sizin için artı puan olacaktır. Backlink konusunda üst sıralarda yer almanın sistemi de aslında aynı anlama gelmektedir. Google, kaliteli web sitelerinden alacağınız bağlantılar sayesinde sizi arama sonuçlarında üst sıraya koyacaktır.

Backlink Almanın Faydaları

Kaliteli ve doğal Backlink almak, web siteniz için şu konularda fayda sağlar:

 • Google gibi birçok arama motoru, Backlink alan siteleri çok daha değerli görmektedir.
 • Backlink alan içerikleriniz arama motorlarında üst sıralarda yer alır.
 • Arama motorlarında üst sıralarda yer bulan içeriklerinizin trafiği artacaktır.
 • Kaliteli içeriklerden alınan Backlink, sitenizin güvenilirliğini arttırır.

Backlink Analiz Araçları

Öncelikle bu tarz çalışmalar için markaların biz uzman ile görüşmesini tavsiye ederek başlayalım. Backlink çalışması yapacak olan SEO uzmanları birkaç farklı sebepten ötürü bazı analiz araçları kullanmaktadır. Bu sebeplerden bazıları ise rakipleri analiz etmek ve bağlantı alınacak sitelerin kalitesini belirlemektir.

En Sık Kullanılan SEO Araçları

 • Majestic SEO
 • Moz
 • Ahrefs
 • Open Site Explorer

Backlink Neden Önemli?

Web sitesi sahiplerinin genel amacı ürettikleri içerikler ile bir ziyaretçi trafiği yaratmaktır. Bu sayede paylaşılan içerikler ile amaçlanan pazarlama, satış, markalaşma vb. hedeflerine ulaşabilmektedirler. Trafik elde etmenin en kolay yolu ise içeriklerinin Google gibi dev arama motorlarının arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasından geçer. Arama motorlarının sıralama belirlemek için ortalama 200 kriteri bulunmaktadır. Üst sıralarda yer almak için bu kriterlere olabildiğince uymak gerekir.

Bahsettiğimiz 200 kriterin hepsi aynı değere sahip değildir. Ancak Backlink en önemli 3 kriterden birisidir. Bu sayede Backlink çalışmalarının ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Backlink Stratejisi Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 • Bağlantı aldığınız web sitesi içeriği ile sizin sahip olduğunuz web sitesi ve içeriğin birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir.
 • Kaliteli bir içerik üretin ve kaliteli bir içerikten Backlink alın.
 • Bağlantı aldığınız içerik güncel, aktif olarak yorum alan ve ziyaretçi almaya devam eden bir içerik olmalıdır.
 • Bağlantı aldığınız sitenin, diğer bağlantı verdiği siteler arasında +18 veya kumar oyunları gibi içeriklere sahip olmadığından emin olun.
 • Aldığınız bağlantılar “follow” ağırlıklı, verdiğiniz bağlantılar da “nofollow” ağırlıklı olmalıdır.
 • Daha önce Google tarafından ceza almış bir web sitesinden bağlantı alma ihtimalini düşürmek için, Backlink alacağınız siteyi iyi araştırın.
 • Anlaşacağınız Web sitesinin ceza alıp almadığını tespit etmek için Site:siteadi.com adresinden denetleme yapabilirsiniz. Bu denetim sayesinde Backlink alma planları yaptığını sitenin geçmişte Google tarafından indekslenip indekslenmediğini görebilir, çalışmalarınıza buna göre yön verebilirsiniz.
 • Backlink çalışmalarınızı bir anca yapmayın, zamana yayın. Çünkü çalışmalara başladığınızda yüksek bir yoğunlukla başlayıp sonradan ihmal etmeniz Google tarafından kontrol edilecek ve sıralamanıza olumsuz etki edecektir.

Doğal Backlink Nedir?

Backlink’leri para ile satın alabilirsiniz. Ancak herhangi bir satın alma işlemi yapmadan, içeriğinizin kalitesi sayesinde diğer web sitelerinden alınan bağlantılara Doğal Backlink denmektedir. Bunu kazanabilmek için gerçekten özgün, kaliteli ve faydalı içerikler üretmeniz gerekiyor.

Kaliteli İçerik Nedir?

Kaliteli içerik, belirlediğiniz bir konuda hedeflenen kitlenin; okuma ve anlama konusunda herhangi bir sıkıntı çekmeyeceği, tamamen özgün içeriktir.

Doğal ve Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

Doğal backlink elde edebilmenin en önemli noktası içeriğinizin sitenizi ziyaret edenler için fayda sağlayacak kalitede olmasıdır. Bu sayede diğer web siteleri, maddi bir beklentileri olmadan, kitleleri için faydalı olabilecek içeriğinize bağlantı verebilir.

Önemli bir husus ise doğal yollarla elde ettiğiniz bağlantılar belirli periyotlarla kontrol etmeniz gerektiğidir. Çünkü kalitesiz bir içerikten sitenize bağlantı verilmiş olabilir. Bunları tespit edip reddetmeniz faydanıza olacaktır.

Ayrıca sizinle aynı konuları ele alan rakip içeriklere Backlink veren web sayfalarını tespit ederek; bu sitelere, sizin içeriğinizin daha kaliteli olduğunu belirterek kendi siteniz için doğal bir bağlantı alma şansı elde edebilirsiniz.

Backlink almak için yeterli seviyede kaliteli olduğunu tespit ettiğiniz web sitelerinde konuk yazarlık yaparak, kendi web sitenize Backlink alabilirsiniz. İçerik oluştururken nasıl anahtar kelimeler kullanmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yorum yaz