Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte dijitalleşme de aynı oranda artmaktadır. Bu mecraya dahil olmayan markaların ise uzun vadede zararlı çıkacağı bilinmektedir. Bu yüzden dijital dünyada yatırım yapanların sayısı her geçen gün büyük bir hızla artmaktadır.

Bu durum aynı zamanda girişimciler ve yatırımcılar için de bir pencere açmıştır. Kişiler ve kurumlar dijital ortaklık kurarak bir birliktelik oluşturmakta, win win (kazan kazan) stratejisi izlemektedir. Eğer bir kişi ya da kurumla ortaklık kurmayı amaçlıyorsanız, bu yazımız sizin için çok değerli olabilir. Çünkü tam da bu kişiler için bazı tavsiyelerimiz var:

Siteyi İyi Analiz Edin

Dijital dünyanın en büyük nimetlerinden birisidir bu durum. Hiçbir şekilde sahtecilik yapılamayacak bir alan; test etmek. Ortaklık kuracağınız internet sitesini tüm detaylarıyla analiz etmelisiniz. İnternet sitesini tamamen analiz etmeden bir ortaklık ilişkisine girmemenizi öneririz. İnternet sitesinin analiz raporlarına, hedeflerine ve trafiğine dikkatli bir şekilde göz atın.

Ziyaretçileriniz İçin Çalışmalar Yapın

İnternet sitenizde yapacağınız tüm değişiklikler son kullanıcılara yönelik olmalıdır. Onları memnun ederseniz, karlı çıkan siz olursunuz. Bu yüzden dikkat çekici, yaratıcı, özgün içerikler yaratmalısınız. Ayrıca içeriklerinizi etkileyici görseller ve kampanyalarla da geliştirebilir ve daha cazip hale getirebilirsiniz.

Dönüşümü arttıracak pek çok çalışma yapılabilmektedir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Ortaklarınızla İletişim Kurun

Ortaklarınızla, herhangi bir kopma durumu yaşamamak için her zaman pozitif olun. Unutmayın ki sahip olduğunuz site, sadece size ait değil. Sizin kadar onların, onlar kadar da sizin söz hakkınız var. Kurduğunuz ortaklığın daha sağlıklı ilerlemesi için kararları birlikte vermeli, bir noktada buluşabilmeli ve yapıcı olmalısınız. İletişim kurmaktan veya bir konuyu konuşmamaktan çekinmemelisiniz. Bir sosyal medya ajansı ile çalışılacaksa bunun hangisi olacağına birlikte karar vermeli ya da bir iş sonlandırma durumu olacaksa yine birlikte ortak kararla sonuca bağlanmalıdır. Yakın ve şeffaf ilişkiler kurun. Neden bu ortaklığı kurduğunuzu unutmayın. Tutkunuzu ve sabrınızı asla kaybetmeyin. Hedefinizden şaşmamak için elinizden geleni yapın.

Eğer hali hazırda bulunan bir kanala ortak olduysanız: Sitenin diğer ortaklarıyla iletişime geçin. Stratejik anlamda kimlerle iş birliği yapıldığını, hangi ajanslarla çalışıldığını öğrenin. “Buralarla çalışmalar devam ediyor mu, etmiyorsa neden sonlandı?” gibi sorulara cevaplar bulun. Çalışmaların devam ettiği ajanslar varsa buralarla da görüşün ve size de raporlama yapılması konusunda talepte bulunun.

İstatistikleri Takip Edin

Ortağı olduğunuz web sitesi ile ilgili dönüşüm oranları, hemen çıkma oranları, arama motoru sıralaması vs. gibi verileri sık sık kontrol edin. Konu buraya geldiğinde, dönüşümlerin tıklamadan daha değerli olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Bu dönüşüm oranlarını yükseltmek ve daha çok kullanıcı çekmek için yapmanız gereken tüm çalışmaları yapın. Yukarıda belirttiğimiz gibi özgün ve kaliteli içerikler sizin için her zaman faydalı olacak kıstaslardır.

SEO

İçeriklerinizin SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uyumlu olmasına özen gösterin. SEO ile uyum sağlayabilecek içerikler ürettiğiniz taktirde arama sonuçlarında web siteniz üst sıralarda yer alacak, böylelikle dönüşüm de artacaktır. Bu alanda doğru çalışmalar yapabilmek için SEO uzmanlarıyla da ortak işler yapabilir, daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak, sadece dijital alanda değil, herhangi bir işte ortaklık kurmak pekte kolay olmayan bir iştir. İnsanların birbirine olan güveninin daha da azaldığı son günlerde, bu işlere girmek size riskli gelebilir. Ancak gerekli zemini oluşturabilir ve iki tarafın da çıkarlarını koruyabilecek bir ortam yaratabilirseniz, herkesin karlı çıkacağı ve müşterilerin de memnun olacağı bir ortaklık kurmuş olursunuz.

Dijital dünyada marka oluşturma konusunda daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayarak yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum yaz