Backlink Nedir?

Backlink, bir web sitesinin içeriğinde bulunan görsel veya metinde paylaştığı link ile başka bir web sitesine yaptığı yönlendirmelerdir.

Kalite puanı yüksek olan web sitelerinden ücret karşılığı backlink alınabilmektedir. Ancak en değerli backlink, ‘doğal’ backlinktir.

Doğal Backlink Nedir?

Doğal backlink ise herhangi bir maddi çıkar gözetmeyen web sitelerinin sırf kaliteli bir içeriğe sahip olduğunuz için sizin web sitenize vereceği bağlantılardır.

Arama motorlarının, arama sonuçlarında yapacağı sıralama için web sitesinin link kalitesi çok önemli bir etkendir. Link kalitesi ise web sitesine alınan backlinkler incelenerek belirlenmektedir. Aldığınız bağlantıların kaynağında yine kalite puanı yüksek bir web sitesi bulunuyorsa, bu durum sizin sıralamanıza da olumlu etkide bulunacaktır.

SEO çalışmalarında, web sitenizi üst sıralara taşımak için backlink backlink almak oldukça önem verilen bir alandır. Peki doğal backlink nasıl alınabilir?

Doğal Backlink Alma Yöntemleri

1- Web Sitelerinin ‘Müşteri Yorumu’ Kısmından Backlink Almak

Web sitelerinin en çok önem verdiği alanlardan biri ‘Müşteri Yorumları’ bölmesidir. Çünkü kullanıcılar, marka ve hizmet ile ilgili yorum ve görüşlerini burada paylaşmaktadır. Ayrıca bu ürün ve hizmet ile ilgilenen diğer müşteriler için bu konuyla ilgili yazılan yorumlar oldukça önemlidir. Siz de bu durumu lehinize kullanabilirsiniz. Web sitesinde yer alan ürün ile ilgili memnun kaldığınızı belirten ve içerisin web sitenizin bağlantısının bulunduğu bir yorum yazarak Backlink alabilirsiniz. Buradaki altın kural ise; backlink çalışmasını yaptığınız ürün ile web sitenizde yer alan içeriğin benzer konulara sahip olması gerekmektedir. Aksi halde bağlantınızın bir değeri olmayacaktır.

2- Blog Sitelerinden Link Almak

Blog sitelerinden alınan doğal backlinkler, arama motoru sıralaması için etkili olan bir diğer etkendir. Blog sitelerinden bağlantı almanın birkaç yolu bulunmaktadır.

İlk olarak belirlediğiniz blog sitelerinde bir hesap oluşturarak içerik paylaşabilir, bu yazının içerisinde yer alan anahtar kelimelere link vererek kendi sitenize yönlendirebilirsiniz. Bu sayede sitenize bir miktar trafik sağlama imkanına sahip olursunuz.

Ek olarak, blog sitelerinde bulunan diğer blog sahiplerinin, kendi içeriklerinde sizin web siteniz için bağlantı vermesini isteyebilirsiniz.

3- Forum Sitelerinden Backlink Alma

Bu çalışma uzun yıllardır varlığını sürdürmektedir. Forum sitelerinde oluşturacağınız kişisel hesaplarla, web sitenizde bulunan ilgili sayfalara link vererek bu işlemi yapabilirsiniz. Bir diğer yol olarakta; başka kullanıcıların açmış olduğu başlıkların altına yaptığınız yorumlara kendi sitenizin linkini de eklemektir.

İki yönteminde kendi içinde etkili olmasına karşın dikkat etmeniz gereken nokta ise bu linklemelerin sizin içeriğinizle uyumlu olan; doğru forum sitelerinin, doğru kategorilerinde paylaşmaktır.

4- Rakip Sitelerden Backlink Almak

Sizinle aynı sektörde yer alan firmaların internet sitelerinden backlink almak çok etkili ancak çok zor bir girişimdir. Bunu başarmanız halinde arama sonuçlarında rakiplerinizin üstünde yer alma konusunda büyük bir adım atmış olursunuz. Çünkü Google, sizinle benzer konularda içerikler paylaşan bir siteye backlink vermeniz durumunda, “Benzer bir siteden buraya bağlantı verildiğine göre bu site daha kaliteli” yorumunda bulunacak, web sitenizi daha üst sıralarda konumlandıracaktır.

5- Makalelerden Bağlantı Almak

Ürettiğiniz içeriklerle alakalı olan ‘kaliteli’ web sitelerini belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Belirlediğiniz sitelerden tanıtım yazıları yazarak bunların için kendi web sitenize giden bağlantılar ekleyebilir, böylelikle bir dönüşüm kazanabilirsiniz.

6- Linksiz Kullanılan Kelimelerle Backlink Almak

Bazı sitelerde sizin izniniz dışında markanızın adı ya da size ait olan yazı başlıkları kullanılıyor olabilir. Bu durum insanların başına sıklıkla gelmektedir. Yazıda size ait olan bir kurumun ya da markanın adı geçiyorsa, burada link olmasa bile size fayda sağlayacaktır. Ancak yazı içinde linklerin verilerek size de yönlendirme yapılması daha faydalı olacaktır. Bu yüzden yazının ya da web sitesinin sahibiyle iletişime geçebilir, ondan yazıya backlink eklemesini isteyebilirsiniz. İçeriğinde sizi kullanan kişi, sizi dışarda tutmak için bir tavır sergilemeyecektir.

8- Kaliteli İçerik Oluşturarak Backlink Alma

Bu Backlink alma yöntemi, diğerlerinden farklı işlemektedir. Amaç, backlink almak istediğiniz benzer içeriklerin, hangi kaliteli web sitelerinden backlink aldığını belirleyerek bu içeriklerin eksiklerini tespit etmek. Sonrasında daha zengin bir içerik oluşturup buralarda kendi içeriğinize Backlink verilmesini sağlamaktır.

Bu uygulamayı yapmak için, arama sonuçlarında sıralaması, paylaşım ve yorum sayısı yüksek olan içerikleri tespit etmelisiniz. Bu tespit işleminden sonra tüm içerikleri detaylıca inceleyerek eksik yönlerini belirlemeniz gerekiyor. Eksikleri tamamlamak için gerekli çalışmaları yaparak daha kaliteli ve daha kapsamlı bir içerik ortaya çıkarmalısınız.

Sonrasında tespit ettiğiniz yüksek sıralamalı web sitelerine backlink veren içerik yazarlarını bulmanız gerekiyor. Bu kişilerle iletişimi geçerek, elindeki içeriğin daha kaliteli olduğunu söyleyebilir ve kendisine gösterebilirsiniz. Eğer doğru kurallarla oluşturduğunuz bu içerik gerçekten kaliteli bir içerik haline gelmişse, yazardan backlink isteme şansınız doğabilir. Burada kendinizi ifade etme şeklinizin çok önemli olduğunu unutmayın.

9- Sosyal Medya’da Backlink Alma

Günümüzde içerik üreticisi olup büyük kitlelere ulaşamayan çok fazla insan var. Web sitenizi ve içeriğinizi oluşturduktan sonra oturup ziyaretçi beklemeyin, siz ziyaretçiye gidin. Bunu yapmanın yolu ise çok kolay: Sosyal Medya.

Günümüzde kullanıcı sayısı milyarlarla ölçülen bir dünyadan bahsediyoruz. Firmanızın sahip olduğu sosyal medya hesaplarını kullanarak içeriklerinizin bağlantılarını paylaşabilir, dönüşüme katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca kendi hesabınız dışında, sayfalarda, gruplarda vs. içeriklerinizin linklerini paylaşarak da siteniz için bir trafik sağlayabilirsiniz.

Backlink hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayın!

 

Yorum yaz