İnternet üzerinden satış yapan veya yapacak olan şirketler için blog kullanmak, hem web sitesinin trafiğini arttırmak hem de yeni ve geniş kitlelere ulaşabilmek için etkili yöntemlerden biridir. Maalesef Türkiye’de bulunan şirketlerin çoğu satış odaklı çalışmalar yaptığı için ürünlerin ön planda olduğu içerikler üretiyorlar. Bu yüzden pazarlama ya da kullanıcı odaklı içerikler üretmeye çalışmıyorlar.

Bunun düşüncenin temelinde ise “Ben yöneticiyim, yazar değilim.” ya da “Daha önemli(!) işlerim var” tarzı düşünceler yatıyor. Bunun yanında içerik pazarlama işinin herhangi bir şirket çalışanı olmaktan daha farklı olması ve bütçe ayrılması gereken bir iş kolu olmasından dolayı geri planda bırakılıyor.

Blog yazmanın markalar için son derece faydalı olacağı ise uzmanlar tarafından belirtilmekte. Bu yazımızda da e-ticaret siteleri için blog kullanmanın faydalarından bahsedeceğiz.

E-ticarette Blog Kullanmanın Faydaları

SEO İçin Faydalıdır

  • Elektronik olarak satış yapan markalar hali hazırda SEO çalışmaları yapmaktadır. Ancak bloglarda buna eklenirse organik trafik artar ve SEO değeri de yükselir.
  • Hedef kitle ve ürüne özel olarak belirlenmiş olan anahtar kelimelerin temele alındığı içerikler, SEO değerinizi arttıracak ve web siteniz arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacaktır.
  • SEO içerikli anahtar kelimelerin yer aldığı içerikler ne kadar çok olursa, internet siteniz ile kullanıcı aramaları daha çok eşleşecektir. Bu sayede Google, internet sitenizin Page Rank’ını yükseltecek ve sitenize daha çok önem verecektir.

En Önemli nokta ise SEO hedefleri için blog yazımı yeterli değildir. Yani sitenizin tüm sayfaları ayrı ayrı SEO ile uyumlu halde olmalıdır. Arama sıralamasında organik dönüşüm kazanabilmek için detaylı ve dikkatli bir çalışma yapmanız gerekir. Blog yazmaya başladıysanız, içeriklerinizi belirli periyotlarla düzenli olarak paylaşmalısınız.

Marka Değerini Yükseltir

Bu maddede sosyal medya kullanımlarının da artmasıyla önemli hale gelen Kulaktan Kulağa Pazarlama (Word of mouth marketing) tekniği çok işe yaramaktadır. Potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak, kaliteli, özgün ve etkileyici içerikler yarattığınız takdirde, marka olarak insanların gözünde daha değerli bir noktaya ulaşabilirsiniz. Bu temaya uyabilecek içerikler üretebilirsiniz çok düşün bütçelerle yüksek dönüşüm kazanabilirsiniz.

Bu çalışmalar sayesinde kullanıcıların markanızı daha çok tercih etmesini ve ürünlerinize güven duymasını sağlarsınız.

Blog Üzerinden Satışa Yönlendirebilirsiniz

  • İçeriklerinizde, ürünlerinizle ilgili konulara yer verir ve doğru bir strateji ile anlatabilirseniz, kullanıcıların dikkatini çekip alışveriş yapmaya yönlendirebilirsiniz.
  • Müşteriler, işleri ne kadar kolaylaşırsa o kadar çok satın almaya istekli olurlar. Bu yüzden ürünü anlattığınız içerik sayfasında, ürüne yönlendiren linkler ve görseller vermeniz faydalı olabilir.

En önemli nokta; Unutulmamalıdır ki her blog okuyucusu alışveriş yapacak diye bir kural yoktur. Birçok kullanıcı alacağı ürünleri araştırmak için çeşitli kaynaklar kullanıyor. Sizin web sitenizde bu kaynaklardan sadece biri olabilir. Sizin yapmanız gereken, potansiyel müşterinizin araştırmaları sonucunda sitenize geri dönmesi için gerekli çalışmaları yapmak.

Bir diğer önemli nokta ise ürünleri tanıttığınız yazılarda ürünü insanların gözüne sokmayın. Bu şekilde yazılan yazılar itici görülebilir. Yani direk olarak değil ‘’Bu ürünü almalıyım’’ fikri alttan alttan işlenmelidir.

Takipçilerinizi Eğitebilir, Değerli Olabilirsiniz

Pazarlamanın temel taşlarından biri de müşteriye değer katmaktır. Okuyucunuz, sitenizdeki içeriklerden faydalanabilmelidir. Eğer kullanıcının da değerli bulabileceği bir içerik oluşturursanız, o kişiyi yakaladınız demektir.

Ürünlerinizi tanıtan rehber yazıları, sattığınız ürünün etkin kullanım yollarını veya ürünün nasıl ilk günkü gibi kullanılabileceği anlatan içerikler yazarsanız, kullanıcıları eğitme yolunda bir adım atmış olursunuz.

Bilgilenen kullanıcılar, size değer vermeye, güvenmeye, takip etmeye ve direk olarak markanızın ismini aratmaya başlayacaktır. Bu durumda sizin marka değerinizin artmasına doğrudan etki edecek.

Yukarıda ‘Kulaktan Kulağa Pazarlama’ konusundan bahsetmiştik. Eğer müşteri size güvenirse yakınlarına önerme konusunda hiç tereddüt etmeyeceklerdir. Böylelikle müşteri kitlenizi de genişletmiş olursunuz.

 

Yorum yaz