İnternet dünyasının devi olan Facebook’a reklam vermek, en başarılı dijital reklamcılık yollarından biridir. Bu alanda bulunan reklamcıların kullanılabileceği ayar, kriter ve istatistikler aşağı yukarı sınırsızdır. Bu da reklamcılar için oldukça karlı bir fırsat olacaktır.

Birçok marka ve tüzel kişiler, Facebook reklamı verdiklerinde doğru hedefe ulaşarak başarıyı sağlama konusunda problem yaşar. Bu problemlerin çoğunun ortak buluşma alanı ise reklamların optimize edilmemiş olmasıdır. Birçok şirket bütçe ayrıldıktan sonra, istenen başarı gelmediğinde reklamlarını optimize etmek ve güncellemek yerine bu hedeften vazgeçip Facebook reklamlarına para yatırmazlar. Makalemizde, Facebook dönüşümünüzü yükseltip aynı zamanda bütçeleri nasıl düşürebileceğinizi anlatacağız.

Açılış Sayfalarınızı Optimize Edin

Web sitenize yönelttiğiniz ziyaretçilerin, kullanıcı deneyimleri her zaman yukarı seviyelerde olmalıdır.

Kullanıcı deneyimi arttırmanın yolları ise;

 • Sayfanın açılış hızını arttırmak,
 • Kullanılan anahtar kelimelerin miktarı,
 • Hedef kitlenin ile içeriğin birbiriyle alakalı olması,
 • İçeriğin hedef kitle doyurabilme ihtimali.

Eğer web siteniz bahsettiğimiz nitelikleri içinde barındırıyorsa reklam alaka puanı yükselişe geçer ve bu reklamlara ayırdığınız bütçe de azalır.

Facebook Pixel Ayarlarınızı Düzenleyin

Facebook Pixel, sitenizi ziyaret eden kullanıcılarla ilgili oldukça detaylı bir bilgi takibi yapmanız konusunda oldukça işe yarar bir araçtır. Sattığınız ürünü/hizmeti almak için hali hazırda bekleyen müşterilere daha kolay ulaşabilmek için Facebook Pixel ayarlarınızı yapılandırmalısınız.

Bahsettiğimiz Pixel ayarları ile şunları yapabilirsiniz;

 • Potansiyel müşteriniz en son ne satın almış,
 • Bu satın alım sırasında ne kadar miktar harcamış,
 • Almaya meyilli olduğu ürünler neler, gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Yani Facebook Pixel, amaçladığınız kitleye ulaşmak ve onları anlamak için bulunmaz bir nimettir. Bu sayede Facebook pixel kullanmayan rakip firmalardan bir adım önde olursunuz.

Facebook Sayfanızı ve Reklam Gönderilerinize Beğeni Reklamları Açın

Sahip olduğunuz Facebook sayfasını ve reklam amaçlı paylaştığınız gönderilere ‘beğeni reklamları’ açarsanız, bu durum onları çok daha güvenli bir duruma getirir. Reklamınıza maruz kalan tüketici (kullanıcı) gönderinize ve sonrasında sayfanıza baktığında güvensizlik duygusu hissetmemelidir. Kullanıcıların güven duymadığı bir sayfa veya paylaşım, reklama ilgiyi azaltacak, verimi yüksek oranda düşürecektir. Beğeni reklamları kullanarak da bu durumu garanti altına almış olursunuz.

CTR’yi Arttırmak İçin Çalışın

CTR kavramı, gönderinize veya sayfanız olan tıklama oranını belirtmektedir. Ayrıca reklamlara ayırdığınız bütçeyi azaltmanıza yardım edecek alanlardan biridir. Yüksek hedef kitlesine sahip olan kampanyaları yürütmek, aynı oranda bir tıklama kazandıracaktır. CTR Butonu, ‘Daha Fazla Bilgi’ sekmesini oluşturmanızı sağlar ve bunu kullanmak reklamınız için oldukça faydalı olacaktır. Birçok tüketici somut bir alışveriş yapmadan önce, ilgilendiği alanla ilgili bilgi almak ister. Bu yüzden haber akışı alanında da her zaman düzenli olan bir sayfaya sahip olmalısınız. Ayrıca, aynı kullanıcıların maruz kaldığı reklam ile tekrar karşılaşmaması gerekmektedir.

Dar Bir Hedef Kitleniz Olmasın

Sahip olduğunuz hedef kitlesinin alanı ne kadar küçükse, alacağınız reklam verimi de aynı oranda küçük olacaktır. Bu yüzden hedef kitlenizi daha geniş tutmalısınız. Böylece reklamlarınızın verimini arttırabilirsiniz. Bu sayede Facebook’ta reklamlarınızı optimize edebilir. Facebook, verdiğiniz reklamlardan ne kadar çok bilgi alırsa, bu reklamları o kadar optimize edebilir ve maliyetini azaltabilir. Verimini de arttırır.

Reklam Metinlerini Optimize Edin

En basit tabiriyle, reklamlarınızın metinleri, reklamlarınızla uyumlu olmalıdır. Sadece insanları çekmek için reklam yapmayın, doğru insanları çekmek için yapın. Eğer buna uymazsanız reklamlarınızın verimi düşecektir. Kullanacağınız anahtar kelimeleri de reklamınızın metninden seçmeye özen gösterin. Bu sayede reklamlarınız, doğru insanları çekecek ve yüksek bir verim kazandıracaktır.

Retargeting Özelliğini Doğru Kullanın

Bu özellik sayesinde markanızı tanıyan kullanıcılara özel olarak reklam gösterebilirsiniz. Bu reklamlar aynı zamanda ‘Marka Bilinirliği Reklamı’ olarak da bilinmektedir. Marka bilinirliği reklamları sayın alma davranışını doğrudan etkilemektedir. Geçmiş zamanlarda benzer ürünlerden satın almış tüketicilere gösterilen bu reklamlar sizin için son derece değerlidir. Bu özellik sayesinde reklamlarınıza çok daha fazla ‘doğru’ tıklama alabilirsiniz. Böylelikle de kişiselleştirilmiş iletişim kurmuş olursunuz.

İçeriklerinize A/B Testi Uygulayın

Facebook reklam maliyeti düşürme konusunda çok işinize yarayacak A/B testlerinin size bir çok faydası olacaktır. Bunlardan bazıları;

 • Hangi reklam kullanıcıların ilgisini çekiyor.
 • Hangi kampanyalar kullanıcıların ilgisini çekiyor.
 • Hangi görsel destekli paylaşımlar daha çok etkileşim alıyor.
 • Hangi metin paylaşımı daha çok etkileşim alıyor.

A/B Testi ayrıca, paylaşacağınız görsel veya metin bazlı içeriklerin ilgi görmesini sağlayacak daha birçok veri sunar.

Relevance Score’un Ne Olduğunu İyi Anlayın

Relevance Score reklam-kullanıcı alaka oranı olarak tanımlanabilir. Reklamlarınızın ve sayfanızın kullanıcılar tarafından ne derecede ilgi gördüğünü gösterir. Size bu derecelendirmelerin sonucu olarak bir puan verir. Bu puan reklamınızın, hedeflediğiniz kitle tarafından ne kadar ilgi gördüğünü gösterecektir. Yapmanız gereken ise sahip olduğunuz reklam ve kampanyaların alaka puanını takip ederek çalışmalarınızı güncellemenizdir. Bu sayede ilgi gören kampanyalarınızı belirleyerek öne çıkartabilirsiniz. Puan analizi sayesinde, Facebook reklamlarınızın maliyetlerini düşürme konusunda olumlu adımlar atabilirsiniz.

Kaliteli Olun

Reklam ve kampanyalarınızda istisna olmaksızın kalitesiz metin, görsel veya video içeriği kullanmamalısınız. asla kalitesiz video ve görsel kullanmayın. Müşterileriniz için en kaliteli görselleri kullanmalısınız. İçeriğiniz her alanıyla kaliteli olursa, dönüşüm oranı da olumlu bir şekilde artar. Kalitesiz temellere oturtulmuş içerikler, hedef kitlede güven kaybına neden olabilir.

 

Yorum yaz