Ads ile Google’a reklam veren markalar, ilgili arama sonuçlarında üst sırada yer alma hakkı kazanmış olur. Ziyaretçilerin bazıları direk olarak arama sonuçlarında ilk sırada çıkan siteye girse de daha büyük bir çoğunluk reklama çıkmış siteye tıkladığını fark etmeden Ads ile başta yer alan sitelere yönelmektedir.

Bu durumda sitenize gelecek olan ziyaretçiyi dolayısıyla da müşteriyi kaybetmenize yol açar. Bu sebeple Ads reklamları, firmaların kaçınılmaz sonu olarak adlandırılabilir. Sadece küçük markalar için değil, sektörün en çok aranan markası olsanız bile reklama çıkmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu yazımızda, kaçınılmaz son olarak adlandırdığımız Ads’e bütçe ayırırken, bunu minimumu indirmenizi sağlayacak bazı konulara değindik.

1- Rakip Analizi

Rakiplerinizi analiz etmek, dijital pazarlamanın akla gelebilecek tüm alanlarında yapılması gereken en önemli şeylerden biridir. Daha önce Adwords ile ortak bir çalışmada bulunmadıysanız, ne olduğumu bilmiyorsunuz demektir. Dolayısıyla hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiğini ya da size maliyetinin ne kadar olacağını bilemezsiniz.

Rakiplerinizin sahip olduğu Ads reklamlarına ve kampanyalarına göz atarak, en çok hangi anahtar kelimeler kullanılarak reklama çıkıldığını ya da aylık ne kadar bütçe ayrıldığı öğrenebilirsiniz.

Bu veriler ışığında, kampanyanız için ortalama bütçeyi hesaplayabilirsiniz.

2- Hedef Kitle Analizi

Reklamınızı nasıl, nerede veya kim için verdiğinizi bilmek ve başarıya ulaşmak için hedef kitlenizi iyi tanımalısınız. Hedeflediğiniz müşteri kitlesine doğru bir analiz yapmak için de Google Analytics’ten faydalanabilirsiniz. Analytics, web sitenize gelen kullanıcıların yaş aralıklarını veya ilgi alanlarını öğrenmek gibi pek çok konuda size yardımcı olur. Hatta sitenize en çok giriş yapılan şehri belirleyerek reklamlarınızı sadece o lokasyonda çıkarabilir, böylelikle ayıracağınız bütçeyi de düşürebilirsiniz. Ayrıca sattığınız ürüne ilgi duyan kullanıcıların internette aktif olma saatlerini belirleyerek o saatlerde reklama çıkabilirsiniz.

3- Ziyaretçi Mi? Müşteri Mi?

Reklama çıkmadan önce hedefinizi tam olarak belirlemeniz lazım. Amacınız ne? Analizlerinize göz attığınızda sitenize giriş yapan ziyaretçi sayısı gayet iyi durumdaysa, bunun anlamı şudur: Sizin ziyaretçiye değil müşteriye ihtiyacınız var. Bu konudan hareket ederek anahtar kelime listenizi oluşturabilir, güncelleyebilirsiniz.

Eğer sitenize gelen ziyaretçi sayısını arttırmak istiyorsanız, en çok ziyaretçi çeken anahtar kelimeleri tespit ederek bunlara yönelebilirsiniz.

4- Anahtar Kelime Planlayıcıyı Kullanarak Liste Oluşturmak

Google Anahtar Kelime Planlayıcı tamamen ücretsiz bir yazılımdır. Anahtar kelime planlayıcı, oluşturduğunuz plan ile sunduğunuz teklifi birleştirerek sitenize ne kadar geri dönüşüm olabileceğini gösterebilir.

Size şunları sağlayabilir:

  • Anahtar kelimelere göre sonuç getirme,
  • Sitenize ya da rakip sitelere göre liste getirme,
  • Tıklama başı maliyetlere göre liste getirme,
  • Anahtar kelimelerin rekabet oranına göre liste getirme.

Bu planlayıcının yardımıyla tıklama başı maliyetlerinin düşük ancak aranma alanının yüksek olduğu kelimeleri tespit ederek listenize ekleyebilir ya da yeni bir liste oluşturabilirsiniz.

5- Negatif Anahtar Kelime Kullanarak Sonuçları Daraltma

Reklamınızı yaratırken negatif anahtar kelime kullanma tekniğini uygulayabilirsiniz. Böylelikle sonuçları daraltmış olursunuz. Belirlediğiniz kelimeleri anahtar kelime listenize eklemediğiniz takdirde bu durum bütçenizi düşürmeye de katkıda bulunur.

6- Tıklama Başı Maliyeti Düşük Kelimelerde Reklama Çıkmak

Adwords’te, kullanıcılar reklamınıza her tıkladığında hesabınızdan otomatik olarak para çekimi olur. Belirlenen her kelimenin tıklama fiyatı farklıdır. Siz de bunu göz önünde bulundurarak tıklama başı maliyeti diğerlerine göre daha düşük olan kelimelerle reklama çıkarak maliyeti azaltabilirsiniz. Ancak tıklama başı maliyeti düşük olarak kelimelerin geri dönüşüm oranı da diğerlerine göre düşük olmaktadır.

7- Marka İsimleri İle Reklama Çıkmak

Bazı markalar bir süre sonra o kadar büyür ki, ürünün adı o marka halini almış olur. Örneğin çantamızda bulundurduğumuz kağıt peçetelere Selpak dememiz gibi. Müşteriler alışveriş için internette gezerken bu markanın ismini direkt olarak aratır ve bu kelimeler daha az maliyetlidir. Bu sayede neredeyse ücretsiz Adwords reklamları boyutunda bir bütçe harcarsınız.

8- SEO İle Kalite Puanı Arttırma

Yayınladığınız reklamlardan yüksek dönüşüm sağlayabilmeniz için Adwords kalite puanınızın yüksek olması gerekir. Kalite puanınız ne kadar yüksek olursa, reklamlar için verdiğiniz teklif düşük olsa da üst sıralarda yer alabilirsiniz.

En önemlisi ise web sitenizin SEO denetiminin doğru bir şekilde yapılmış olması gerekmektedir.

9- Reklamlarda Etkili Başlıklar Kullanma

Reklamları yayınlayacağınızda koyduğunuz başlık ve alt başlıklarda istisnasız bir şekilde anahtar kelimeleri kullanmanız gerekmekte. En önemlisi de başlığınızın ve alt başlıklarınızın konu ile alakalı olmasıdır. Eğer ziyaretçilerinize aradıklarını vermezseniz, sitenizi hemen terk edeceklerdir. Bu da hemen çıkma oranınızın yüksek olmasına sebep olur.

10- Teklifleri Her Seferinde Düşürün

Şu bir gerçektir ki kampanyalarda her zaman en yüksek teklifi vererek üst sıralarda kendinize yer bulabilirsiniz. Bir süre sonra kalite puanınızın da yükseldiğini düşünelim. Artık o kadar yüksek teklifler vermek zorunda değilsiniz. Yani kalite puanınızı yükselttikçe her ay daha düşük bütçeler sunabilirsiniz.

 

Yorum yaz