Pazarlama ekibiniz için neyin işe yaradığını belirlemenize yardımcı olmak için, pazarlama stratejinizi geliştirmek ve özellikle Google tarafında istenen sonucu elde etmek için izleyebileceğiniz 5 dijital pazarlama stratejisini sizin için inceledik.

Artırılmış ve Sanal Gerçeklik

Markalar, marka katılımını artırmak amacıyla tüketicinin satın alma kararını etkilemek için AR ve VR aracılığıyla ürün deneyimini hayata geçiriyor.

AR ve VR ile başarının doruklarına ulaşan bir markayı örnek verelim: Coca-Cola.

Coca-Cola Şubat 2018’de Çin Yeni Yılı’nı kutlamak için bir AR kampanya başlattı. Bu kampanyadaki mesaj, Çin ödeme uygulaması Alipay aracılığıyla artırılmış gerçeklik şeklinde verildi. Alipay’in ise Çin’de ortalama 550 milyon kullanıcısı bulunuyor. İki hafta içinde, 6.6 milyondan fazla kişi animasyonu inceledi ve uygulama aracılığıyla küçük maddi değerlere sahip hediyeler aldı.

Sanal ve artırılmış gerçekliği stratejik olarak kullanarak, tüketici çabalarını en aza indirirken, alım öncesi bilgi sağlama konusunda eşsiz bir fırsat yakalarsınız. Bu trend son dönemde hayatımıza girdi ve hızla yükseliyor. Uzmanlara göre, küresel AR ve sanal gerçeklik pazarının büyüklüğünün sadece dört yılda 209,2 milyar dolara ulaşacak.

Sesli Arama

Comscore’a göre, 2020 yılına kadar taleplerin %50’si sesli aramayla yapılacak. İnsanlar son dönemde içerik aramak için akıllı telefonlarındaki sesli arama özelliğini kullanıyor. Sesli aramayı yazmaktan daha kolay olduğundan dolayı sorulara cevap bulmaktan, çeşitli ürün ve hizmetleri keşfetmeye kadarki tüm işlemlerinde kullanıyorlar.

Tüketiciler genellikle iki ana sesli arama türünü kullanmaktadır:

 • Kullanıcılara, sorularına anında sesli cevap sağlayan akıllı hoparlörler.
 • Yazılı arama sonuçlarını göstermek için akıllı telefonlarda çalışan Siri ve Google Voice Assistant.

Sesli aramanın, bu yıl SEO çalışmalarında da büyük rol oynayacağı ön görülüyor. Pazarlamacılar, tıklama oranlarında artışa yol açan belirli hedefi bulunan, sesli arama için optimize edilmiş belirli içerikler sunarak bu fırsattan yararlanma planları yapıyorlar. Ayrıca Google’ın CEO’su Sundar Pichai, Google sorgularının beşte birinin sesli aramalar ile yapılmaya başlandığını açıkladı.

Sohbet Botları

Sohbet masaları, mobil uygulamalardan Facebook’a kadar her yerde anlık olarak müşteri hizmetleri sorularını yanıtlıyor. Grand View Research verilerin göre, işletmelerin %45’i müşteri hizmetlerinde birincil iletişim aracı olarak chatbotları kullanıyor.

Bu botlar, 7 gün 24 saat müşteri desteği sunmanın yanı sıra, yüzlerce kullanıcıyla aynı anda etkileşim kurabilir. Ayrıca bekleme süresi yoktur. Artık alıcıların %75’i hizmet satın almadan önce müşteri hizmetlerinin olumlu dönüşünü de göz önünde bulunduruyor. Olumlu müşteri hizmeti sağlayan şirketlere daha fazla bütçe ayrılırken, geleneksel kalan ve müşteriye ‘dokunamayan’ şirketler geri plana düşüyor.

Chatbot’u web sitenize entegre ettiğiniz taktirde, müşteri, temsilcinizin aramalarını cevaplamasını veya e-postalarını ve mesajlarını yanıtlamasını beklemek zorunda kalmamış oluyor.

Video Pazarlama

Google tarafından paylaşılan bir bilgiye göre; tüketicilerin/kullanıcıların %43’ü normal bir blog post üzerinde, uzun yazılardan ziyade video tabanlı içerikleri daha fazla görmek istediklerini söylediler. Kitlelerin videolara olan ilgisi göz önüne alındığında, bu uygulamanın 2019 ve 2020’de de devam edeceğini söylemek gayet doğru bir tahmin olacaktır. Videolar, sayfalardaki dönüşümleri artırırken metinlere veya ses kliplerine kıyasla %80 daha fazla merak ediliyor ve izleniyor.

Video içeriğini web sitesinde ve pazarlama kampanyalarında kullanmanın faydaları:

 • Ürünü merkeze yerleştirir,
 • Müşterilerin içinde güven uyandırır,
 • Satın alma kararını olumlu etkiler,
 • Doğru açıklamalar hayal kırıklığını azaltır ve bunun sonucu olarak da getirileri arttırır,
 • Metin okumaktan daha kolay ve eğlenceli görülmektedir,
 • Canlılık, hikaye anlatıcılığının anahtarıdır.

Web sitesi dönüşümlerinizi artırmanıza yardımcı olacak yaygın olarak kullanılan pazarlama videoları:

 • “… nasıl yapılır?” videoları,
 • Etkileyen röportajlar,
 • Ürün tanıtım videoları,
 • Müşteri referansları,
 • Marka hikayeleri,
 • Hakkımızda videoları,
 • Etkinlik videoları,
 • Web seminerleri.

Bunlarla birlikte müşteri odaklı pazarlama konusunda destek almak isterseniz buraya tıklayın; https://www.cagriguler.com/musteri-odakli-pazarlama-nasil-olmali/

Yorum yaz