İçeriği daha çekici hale getiren etkenlerden birisi de görsellerdir. Görseller, içeriklerde oldukça efektif olarak kullanılabilmektedir. Görseller;

  • Okuyucunun dikkatini çeker,
  • Yazılardaki anlamı pekiştirici bir öge olarak kullanılabilir,
  • Estetik görünüşü sayesinde yazıyı okuma isteği uyandırabilir.
  • SEO çalışmalarında kullanılabilecek en faydalı tekniklerden biridir.

Doğru bir optimizasyon işleminden geçmiş görseller, arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma konusunda etkili olur ve yazınızın referans kazanmasını sağlar.

Bir içeriğe görsel eklemenin yaratabileceği etkileri hafife almamak gerekir. Doğru kullanımda sağlayacağı getiriler tahmin edemeyeceğiniz seviyede olacaktır. Bu yazımızda görsel kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri paylaşacağız.

Stock Fotoğraflar Kullanmamaya Çalışın

Stock fotoğraflar, dijital pazarlama alanında oldukça fazla tercih edilmektedir. Ancak sırf Google teliflerinden korkulduğu için içerikle alakasız ya da ‘soğuk’ görseller kullanmak çokta doğru değildir. Bu yüzden etkileyici olmayan stock görseller yerine kendi çekiminiz ya da içeriğiyle doğrudan alakası olan görseller kullanabilirsiniz.

Görsel ve İçerik Uyumu

Görsel seçerken estetik kaygılar güdebilirsiniz. Ancak en önemli nokta içerik ile görselin birbiriyle alakalı olmasıdır. Yazı ve görselin birbirini anlam olarak tamamladığı, ortak anahtar kelimeler ve açıklamalar içerek öğeler kullanmak daha doğru olacaktır.

Kaliteli Görseller Kullanın

Google, her şeyden önce kullanıcılarının memnuniyetini düşünmektedir. Bu yüzden yüksek kaliteli görselleri arama sonuçlarında daha üst sıralarda gösterir. Bu yüzden, kullanacağınız görselleri kalite konusunda da denetlemelisiniz.

Görsellerinizin Bir Hikayesi Olmalı

Başlıklar ve yazılar kadar, görseller de ziyaretçilerinizin önemsediği etmenlerdir. Görsellerinizin bir hikayesi olması demek, metinden bağımsız bir şey anlatması anlamına gelmemelidir. Görselleriniz metinlerle örtüşen, birbirini tamamlayan ya da ek fayda oluşturan bir yapıda olmalıdır. Bu sayede okuyucu yazıya odaklanma konusunda sıkıntı yaşamayacaktır. Estetik ve doğru görsellerle metinleri birleştirmek demek, kullanıcıların o sayfada daha çok zaman geçireceği anlamına gelmektedir.

Teliflere Dikkat!

Satın almadığınız telifli görselleri kullanmamanız gerekir. Bu durum kısa veya uzun vadede anlaşılacak ve sizi zora sokacaktır. Fotoğraf indirme işlemi yaptığınız kanallarda “Telifli fotoğrafları gösterme” seçeneğini aktif ederek arama yapmanız daha doğru olur.

Bir görseli Google’dan indirecekseniz “Lisansla filtrelenmemiş olanlar” seçeneğini seçerek, işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Şunu bilmelisiniz ki ‘icon’ adı verilen küçük görseller bile telif hakkı riski taşımaktadır.

Tüm bu durumlara çözüm olarak da etkili, amaca uygun ve telif hakkı olmayan görselleri edinebileceğiniz pek çok ücretli ve ücretsiz site bulunmaktadır.

Görüntüler İle Oynayın

Sitenizin teması ile görselleri uyumlu hale getirmek için belirli filtreler uygulayabilir, görsellerinize karakter katabilirsiniz. Bu karakterize işlemi sayesinde aramalarda üst sıralara çıkma şansınız olabilir. Görseller üzerinde rahatça değişiklikler yapmak isterseniz, Adobe Photoshop ya da GIMP gibi programları kullanabilirsiniz.

Görsellere İsim Verin

Görsel optimizasyonun en önemli noktalarından biri de kullanacağınız görsellere isim vermektir. Paylaşacağınız görselin, fotoğraf makinası ya da telefonunuzla çektiğiniz bir görsel olduğunu varsayalım. Bu görsel bir numara ya da kodlama ile sıralanacaktır. İşte bu öğeleri sitenize yerleştirirken, isimlendirmeniz gerekir.

İsimlendirme çalışmalarında anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Ayrıca görselin hikayesi neyse bunu da içinde bulundurabilir ve tire(-) ile ayırabilirsiniz. Örneğin; “istanbul-bogazi-manzarasi” gibi. Görsel isimlendirme işleminde Türkçe karakter kullanmamakta faydanıza olacaktır.

Görselleri Boyutlandırırken Kalitesini Kaybetmeyin

Yüksek çözünürlüğe sahip görselleri, kullanacağınız amaca göre boyutlandırmanız gerekmektedir. Örneğin 4000 x 2000’lik bir görseli tam boyutu ile kullanmayacaksanız 500 x 250 boyutunda ayarlamanız daha doğru olacaktır. Görseli gerekmediği halde yüksek boyutta kullanırsanız, site hızınız yavaşlayacaktır. Bu durumda ziyaretçi trafiğini azaltır ve dönüşüm oranını düşürür. Doğal olarak SEO’da olumsuz etkilenir. SEO’ya en uyumlu görsel formatları jpg ve png’dir. Boyutu düşürmek için görselleri jpg formatında kaydedebilirsiniz.

Açıklama Metni Eklemek

Görsellere isim vermek kadar eklediğiniz açıklama metinleri de önemlidir. Görsele alt metin eklerken de isimlendirmede olduğu gibi görselin hikayesini ve anahtar kelimelerinizi kullanabilirsiniz. Bu alt yazılar görseli ve içeriğinizi güçlendirecek, Google tarafından da olumlu bir şekilde yorumlanacaktır.

Site Görsel Haritası

SEO çalışmalarında son derece önemli olan bir başka konu da site resim haritasıdır. Google’ın sitenizdeki görselleri bir arada bulması için gerekli olan bu harita sayesine arama sonuçlarında görselleriniz görünebilir hale gelecektir.

SEO hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayın.

Yorum yaz