Müşteri odaklı pazarlama ya da genel adlandırılması ile müşteri odaklılık, firmalar için değerli bir hazine niteliğinde olan müşterilerin analizini yaparak, tüm pazarlama stratejilerini elde edilen bu veriler doğrultusunda şekillendirmek ve yepyeni bir pazarlama boyutuna ulaşma çalışmalarını gerçekleştirmek olarak tanımlanabilir. Dijitalleşen dünyada müşterilere seslenmenin, onları etkilemenin, tarafınıza çekmenin ve sadık olmalarını sağlamanın en etkili yollarından bir tanesi de müşteri ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirmeler yapmak ve bu doğrultuda faaliyet göstermektir.

Müşteri odaklı firmalar getiri olarak sadece kendilerine sadık bir tüketici kitlesi oluşturmuş olmaz, aynı zamanda pazarlama dünyasında oldukça meşhur olan “word-of-mouth” etkisine, yani ağızdan ağıza yayılan geri bildirim sarmalına da kapılarak potansiyel müşterilerine en organik yoldan ulaşabilme olanağına sahip olur.

Müşteri odaklı pazarlama konseptini daha derinden anlamak, günümüzde müşteri odaklı yaklaşımının önemini daha iyi kavramanızı sağlar. Bu yüzden de bu pazarlama türünü daha yakından incelemek sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Müşteri Odaklı Pazarlama Mecrasındaki En Önemli Prensipler

  • Günümüz tüketicilerinin ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilmek için etkili bir şekilde müşteri veri tabanını analiz edebilmek,
  • Elde edilen analizlerin ışığında müşterileri doğru ve verimli bir biçimde kategorize edebilmek,
  • Devamlılık gösteren sadık müşterilerinizi tespit etmek için farklı tekniklerden faydalanmak,
  • Uzun vadeli ve iyi performans gösteren müşterileriniz için ürün ve hizmetlerinizde müşteri odaklı olduğunuzu gösteren yaklaşımlar sergilemek,
  • Müşterilerinizi daha derin bir biçimde segmente edebilmek için CLV (Customer Lifetime Value–Müşteri Yaşam Değeri) tekniklerini kullanmak.

İlk bakışta tüm bu teknikler karmaşık gelebilir; ancak müşteri odaklı pazarlama tekniğini uygulayabilmek için bu prensiplere sıkı sıkıya bağlanmanız gerekmektedir. Bunu kendi çabalarınızla yapabileceğiniz gibi modern pazarlama üzerinde deneyim sahibi uzman kişi ya da kurumlarla birlikte çalışabilir, işiniz kolaylaştırabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Pazarlamanın Temel Adımları

Bir pazarlamacı olarak saatlerinizi, aylarınızı, hatta yıllarınızı da içine alabilecek bir zaman dilimini; markanızı iyileştirmek, ürün ve hizmetlerinizi piyasada bilinir hale getirebilmek ve bu pazarlama çalışmalarından bir kar elde edebilmek için harcıyorsunuz. Bu çabaların sonucunda da doğal olarak beklentiniz yükselmekle birlikte karşılığında elle tutulur bir kazanç görebilmek istiyorsunuz. Ancak beklentinizin karşılığını alamayabilirsiniz. İşte bunu yaşadığınız zaman tam olarak nerede yanlış yapmış olabileceğinizi araştırmaya başlıyorsunuz. Size çoğunlukla yapılan hatayı ve ulaşılan cevabı söyleyelim: Müşteri odaklı olmamak.

Eğer pazarlama faaliyetlerinize müşteri odaklılık konseptini katmak istiyor ve müşteri odaklı pazarlama anlayışını markanızın özüne işlemek istiyorsanız şimdi bahsedeceğim beş temel adımı uygulamanız gerekiyor.

Müşterilerinizin İhtiyaçlarını Belirleyin

Şunu bilmelisiniz ki markanız ve ürünleriniz belli bir amaca hizmet ediyor. O amaçta müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilmek. Müşterilerinizin ihtiyaç ve taleplerini tam olarak tespit etmediğinizde doğru ve başarılı bir müşteri odaklı pazarlama taktiği bulmanız imkansız.

 Satış Yapmayı Bırakın

En standart potansiyel müşteri için bile sürekli satış yapmaya çalışan ve zorlayıcı bir marka kadar istenmeyen bir şey yoktur. Siz ürün veya hizmetlerinizi müşterilere zorla aldırmaya kalktığınız sürece tüm potansiyel müşterilerinizi kendiniz uzaklaştırmış olacaksınız. Bu yüzden de sadece satış odaklı olmak yerine, gerçekten müşteri talep ve isteklerini karşılayacak ürün ve hizmetler üretmeye yoğunlaşmanız gerekmekte.

Topluluk Bazında Düşünün

Müşteri odaklı pazarlamanın en riskli noktası, bir yandan bireysel müşteri bazında düşünürken, diğer yandan büyük resmi görerek markanızı topluluk açısından değerlendirmeye almanız gerekmesidir. Bu durum da elbette “bireysel” olarak odaklanacağınız müşterileri bulabilmeniz için sosyal platformlar gibi toplu alanlarda markanız için sağlam ve kalıcı bir yer bulmanız anlamına geliyor.

Değere Odaklanın

Aslına bakarsanız tam olarak ne yaptığınızı kimsenin umursamadığını bilmelisiniz. İnsanların umurunda olan şey; işin sonucunda onlara sunduğunuz değerdir. Ürün ve hizmetlerinizi sürekli reklamlar yayınlayarak tanıtmak yerine markanızın sunabildiği gerçekçi değerleri tanıtmaya odaklanın. Böylelikle kitleyi çevrenizde topladığınızda onlarda sizde neden orada olduğunuzu çok iyi bilirsiniz.

Mutlu Edin!

Etkileşimin sonunda tatmin olmuş, satın aldığı ürün/hizmetten memnun kalmış müşteri, tam anlamıyla mutlu müşteridir. Mutlu müşteri de hem daha fazla kar ettirme, hem de kar getirme potansiyeli olan daha fazla müşteri getiren sonu gelmez bir kaynaktır. Müşteri odaklı pazarlamanın en temel amacı da mutlu müşteriler, akabinde de mutlu markalar elde etmektir. Bu şekilde de ortaya win-win (kazan-kazan) anlamına gelecek bir ortam çıkacaktır.

Dijital ortaklık konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz de buraya tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Yorum yaz