Site içi optimizasyon, web sitelerin sayfalarında bulunan tüm alanları SEO uyumlu hale getirme amaçlı kurulan bir sistemdir. Web sitenizde paylaştığınız içerikler, SEO uyumlu olduğunda çok daha kolay erişilebilir durumda olmaktadır. Web siteniz için etkili ve geniş çaplı bir optimizasyon hedefliyorsanız, bu yazımız size sağlıklı adımlar atmanız konusunda yardımcı olabilir.

Site İçi Optimizasyon Nasıl Olmalıdır?

Eğer konumuz SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ise sayfanız için tercihe bağlı olarak 1-2 tane hedef anahtar kelime belirleyebilirsiniz. Tek sayfaya yönelik 3’ten fazla anahtar kelime belirleme durumunuz varsa, içeriğinizi parçalara ayırarak farklı sayfalara bölebilir, yayabilirsiniz. Çünkü SEO teknikleri düşünüldüğünde tek sayfa için 3’ün üzerinde anahtar kelime belirlemek ve bunlara odaklanmak pek kazançlı olmayabilir.

Anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra, sitenizin arama sayfalarında kaçıncı sırada çıktığını testpit etmelisiniz. Eğer belirlediğiniz anahtar kelimeler sayesinde Google’ın arama sonuçlarında ilk sırada bulunuyorsanız, o sayfayı güncel tutmak dışında bir şey yapmamanız daha iyi olacaktır.

Anahtar Kelimeler

SEO’nun gerekliliklerini doğru bir şekilde anladıysanız, sitenizin başlığına ya da meta açıklama alanına yerleştireceğiniz anahtar kelimeleri seçmenin önemini anlamışsınızdır. Bu yüzden öncelikle anahtar kelimeler belirlemelisiniz. Bir keyword listesine sahip olmak sizin için avantaj olacaktır. Sattığınız ürünü, verdiğiniz hizmeti ya da yürüttüğünüz kampanyayı baz alarak, bunlarla alakalı bir kelime listesi oluşturabilirsiniz.

Anahtar kelimelerinizi belirleme çalışmaları yaparken, Google Adwords, Semrush, UberSuggers, Kwfinder veya Keywordtool gibi araçları kullanabilirsiniz. Eğer bu araçların içinden ücretli olanları da edinirseniz, anahtar kelimelerinizin aranma sıklığına da bulaşabilirsiniz. Bu işinizi yüksek ölçüde kolaylaştıracaktır.

SEO Dostu URL

SEO uzmanları tarafından da belirtildiği gibi URL’ler sayfa içi optimizasyon konusunda geçmişte sahip olduğu kadar büyük bir öneme sahip değil. Ancak bu durum; “parametreler, rakamlar, filtreler ve benzeri kavramlarla dolup taşan URL’ler SEO dostudur” olarak anlaşılmamalıdır. Ne olursa olsun, sitenizin her sayfasında bulunan URL’lerin temiz, kısa ve anlaşılır olması, Türkçe karakter bulundurmaması ve sözcüklerin tire ile (-) birbirinden ayrılıyor olması SEO için faydalı olacaktır.

Özellikle ilgili olduğu sayfanın anahtar kelimelerinin, sayfanın URL’sinin içinde geçmesi çok önemlidir. Zira birçok kullanıcı, sayfa URL’sine bakarak aradığı anahtar kelimeyi görmediğinde, o linke tıklamayabilir.

Optimize Edilmiş İçerikler

Her şeyden önce içeriğiniz web sitenizin alanıyla ilişkili olmalıdır. Bunun dışında faydalı, kaliteli, özgün ve yaratıcı olması da son derece önemlidir. Yüksek bilgi kaynağı olmayan standart içerikler de ortalama 500 kelimeye sahip olmalıdır.

Metin/HTML Oranı

Metin/HTML oranı, web sitenizde bulunan rastgele bir sayfadaki HTML kodunun, içeriğinizdeki metne göre oranını ölçmektedir. İdeal oran olarak belirlenen HTML oranı, % 25 ile %70 arasında değişmektedir. Bu oran doğrudan bir sıralama faktörü değildir. Ancak bu faktöre bağlı olarak sıralamalarınızı doğrudan etkileyen birçok belirleyici bulunduğunu bilmeniz, faydanıza olacaktır.

Sayfaların Anahtar Kelime Yoğunluğu (Keyword Desnity)

Anahtar kelime yoğunluğu (keyword density) özünde bir metriktir. İçeriğinizde bulunan toplam kelime sayısını baz alarak, o sayfada kullandığınız anahtar kelime sayısının oranını ölçmeye yarar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi; ideal olarak anahtar kelime yoğunluğu sayfa başına %1-3 arasında olmalıdır.

Ek olarak belirlediğiniz anahtar kelimeleri URL linkinizde, H1 ve H2 etiketlerinizde, sayfa başlığında ve meta açıklama alanında kullanabilirsiniz. Ayrıca paylaştığınız içeriğin başında ve sonunda, alt etiketlerinde ve çapalarda (anchor text) bulundurabilir, bu sayede optimizasyonunuzu çeşitlendirebilirsiniz.

Dil Bilgisi, Noktalama ve İmla Kuralları

İçeriğinizde bulunması gereken anahtar kelimelerden ve teknik detaylardan bahsettik. Ancak okunabilir, kaliteli ve düzgün bir içerik üretmelisiniz. Bu durum, UX açısından da çok büyük önem taşımakla birlikte site içi optimizasyon sürecinizi de etkilemektedir. Özellikle içeriğinizin dil bilgisi ve yazım kurallarına uygunluğunu kontrol etmelisiniz. Sizin için bu kontrolleri gerçekleştirebilecek olan Grammer Checker gibi araçları kullanarak zaman kazanabilirsiniz.

URL’lerde Bulunan ‘www’ Yönlendirmesi

Bu maddemiz oldukça kısa ve kolay açıklanabilir: Başında ‘www’ ibaresi bulunmayan URL’leri 302 aracılığıyla ‘www’ versiyonuna yönlendirilmeniz gerekiyor.

Görsel Optimizasyon

Bu durumu bildiğinize eminiz. Ancak hatırlatmakta fayda var. Google, yalnızca paylaştığınız içeriği değil, aynı zamanda görselleriniz için de tarama işlemi yapıyor. Bu verileri indeksliyor ve sıralama değerlendirmesi faktörü olarak sistemine kaydediyor. Bunun için:

  • Görsellerinizin isimlerinde Türkçe karakter olmaması,
  • Anahtar kelimeler bulundurması,
  • İsimlerin küçük harflerle ve aralarında bulunacak tireler (-) ile ayrılıyor olması,
  • Görsellerin alt etiketlerini, belirlenen anahtar kelimelere uygun şekilde optimize edilmesi,

görsel içerik optimizasyonu amacıyla uymanız gereken kurallardandır.

Görsellerde bulunan alt etiketlerin, Google’ın görselin ne ile ilgili olduğunu anlaması konusunda yardımcı olacağını unutmamak gerekir.

Google Analytics ve Google Webmaster Tools’a Erişim

Site içi optimizasyonun en gerekli öğelerinden biri de Google Analytics ve Google Search Console hesapları ile sitenizin birbirine bağlı olmasıdır.

Google Analytics ne işe yarar?

Web sitenizin trafiğini, hali hazırda sahip olunan dönüşüm oranlarını ve benzeri verileri ölçüp raporlama amacıyla kullanılmaktadır.

Google Webmaster Tools Ne İşe Yarar?

Bu araç ise web sitenizin indeksleme durumunu ve arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü optimize etmek için kullanılmaktadır.

Sayfa Hızı

Site içi optimizasyon teknikleri arasında en önemli faktörlerden biri de web sayfanızın hızıdır. bir faktör. Eğer sayfanızın hızı düşükse, birçok kullanıcı yüklenmesi için sabretmeyecek ve sitenizi terk edecektir. Bu durumun, hemen çıkma oranını da olumsuz etkileyeceğini belirtmekte fayda var. Bu yüzden öncelikle web sitenizin hızını ölçerek işe başlayabilirsiniz. Bu işe yarayan ücretsiz web sitelerini kullanarak sitenizin hızını tespit edebilir, hızı artırmak için yapabileceğiniz geliştirmek için çalışmalar yapabilirsiniz.

Robots.txt Dosyasının Optimize Olması

Robots.txt dosyanızı kullanarak, Google’ın web sitenizi indekslemesi ve taraması konularında bazı kurallar koyabilir, indekslenmesini istemediğiniz sayfaları belirterek, Google’a sizin için yapması gerekenlerle ilgili bir kılavuz yaratabilirsiniz.

SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) yazımızı inceleyerek bu konu hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum yaz