Gün geçtikçe dijital dünya daha hızlı genişlemekte. Bununla birlikte bu dünyanın içinde yapılabilecekler de artıyor doğal olarak. Artık insanlar sosyal medyayı her türlü amaç (reklam, sosyal yaşam, iletişim vs.) ve gereklilikte kullanabilmekte. Ayrıca herhangi bir zaman-mekan kısıtlaması olmaması da cabası. Hayata dair birçok konuda kolaylık sağlayacak imkanlar sunan sosyal medyanın kullanıcı sayısı günümüzde milyarlarla ölçülmekte.

İnsanlar arkadaşlarıyla herhangi bir fiziksel çaba harcamadan oturdukları yerden iletişime geçebiliyor. Markalar bu mecraları kullanarak reklam ve kampanyalarını tanıtma imkanı bularak geniş kitlelere ulaşabiliyor. Bütün bunlar gösteriyor ki, artık sosyal medyanın hayatımızda vazgeçilmez bir yere sahip.

Kanallar o kadar genişledi ki küçük amaçlar için bile farklı kollara ayrılabiliyor. Örneğin, fotoğraf paylaşmak isteyen insanlar Instagram, haber paylaşımı veya takibi yapmak isteyenler Twitter, video izlemek isteyenler Youtube, sosyalleşmek için Facebook, iş hayatında yer edinmek ve CV paylaşımında bulunmak isteyenler Linkedin kullanıyor. Bu örnekler Swarm, Periscope ve Snapchat gibi uygulamalar da işin içine katılarak genişletilebilir.

Artık durum öyle bir noktaya geldi ki kullanılan sosyal medya platformları arttıkça, kontrol etmek ve verimli kullanmakta zorlaşıyor. Ama insanoğlu her zaman hayatını daha kolay bir hale getirmek için çalışıyor. Bu alanda bir kolaylık sağlaması için de çeşitli sosyal medya araçları oluşturulmuş durumda. Özellikle kurumsal markalar, etkileşimlerini arttırmak, daha geniş kitlelere seslenmek ve sahip olduğu kitle ile doğru bir iletişim frekansı yakalamak için sosyal medya araçlarına ihtiyaç duyuyorlar. Biz de bu yazımızda hayatımızı kolaylaştıracak sosyal medya araçlarını ve görevlerini anlatacağız.

Hootsuite

Bu sosyal medya aracı sayesinde, oturum açmadığınız durumlarda dahi vereceğiniz komutlar sayesinde paylaşım yapma şansı elde edersiniz. Bunu belirlemiş olsanız bile paylaşım yapılmadığı sürece zamanı ve içeriği; kısacası her şeyi değiştirme imkanına sahipsiniz. Ayrıca yönetmiş olduğunuz tüm sosyal medya hesaplarını herhangi bir vakit kaybı yaşamadan, tek bir panelden kontrol edebilirsiniz. En önemlisi ise Hootsuite’i yalnızca paylaşım amaçlı değil; analiz, raporlama, ölçüm yapma ve değerlendirme amacıyla da kullanabilirsiniz.

Rignite

Rignite, Sosyal Medya platformlarında yapmış olduğunuz dijital pazarlama çalışmalarını hesaplamaya yarayan bir sosyal medya aracıdır. Rignite ile Facebook, Twitter, Google Plus, Linkedin, İnstagram ve Youtube’da yer alan hesaplarınızı yönetebilir, hedefinizi analiz edebilir ve raporlamalar yapabilirsiniz.

Klout

Sosyal Medya Hesaplarınız ile etkileşim içine giren ve sizinle iletişim kurmaya çalışan hesapları tespit edebilmenizi sağlayan Klout, kullanıcılarla kuracağınız iletişimde sizi yönlendirebilecek bir araçtır. Başlangıçta bir Twitter uygulaması olarak piyasaya sürülmüştür. Twitter’da sahip olduğunuz takipçi sayısı, takipçilerinizden aldığınız like ve retweet sayıları temeline koyarak size ‘’Klout Score’’ adı verilen bir puan veriyor. Bu puan ile birlikte sosyal medyada kapladığınız yeri, etkinizi ve başarınızı rakiplerinizle kıyaslayabiliyor ve başarı oranınızı değerlendirebiliyorsunuz.

SproutSocial

Sprout Social birden fazla platformda bulunan sosyal medya hesaplarınızı yönetmenizi, analiz etmenizi ve raporlamanızı sağlar. Bu araç ile her hesap için farklı farklı işlemler ve analizler yapmak zorunda kalmaz, takipçilerinizin cinsiyet, yaş, milliyet vs. özelliklerine tek seferde ulaşabilirsiniz. En faydalı sosyal medya araçlarından biri olan Sprout Social’ı ilk 30 gün ücretsiz kullanabilirsiniz.

Social Mention

En popüler sosyal medya araçlarından biri olan Social Mention, neredeyse yüzden fazla sosyal medya sitesinde arama yapma özelliğine sahiptir. İlgilendiğiniz içerik veya konu ile alakalı sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımların sıklığı, paylaşımı yapan kullanıcılar, kullanıcıların beğeni sayısı ve paylaşım oranları ile ilgili bilgi edinmenizi sağlamaktadır. 40’a yakın dilde arama yapabilen Social Mention, elde ettiği sonuçları strenght, sentiment, passion ve reach olmak üzere 4 farklı kritere ayırarak, buna göre bir değerlendirme yapıyor.

Tweetdeck

Tweetdeck, sahip olduğunuz birden fazla Twitter hesabını, tek bir panelden kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca daha fazla kişiye duyuru yapma fırsatı bulduğunuz bu sosyal medya aracı tamamen ücretsizdir. Uzun linkleri otomatik olarak kısaltma özelliğine sahip olan Tweetdeck’in ara yüzü sayesinde tüm Twitter hesaplarınızı ve listelerinizi aynı sayfa üzerinden görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve şekillendirebilirsiniz.

Buffer

Buffer, Twitter’a gönderme amacıyla hazırladığınız güncellemeleri zamanlamaya yarayan bir sosyal medya aracıdır. Yapacağınız paylaşımları düzenli olarak takip edebilir, zamanlayıcı özelliği sayesinde içeriklerinizin paylaşım zamanlarını belirleyerek aldığı etkileşimi analiz edebilirsiniz. Geçmişte, Twitter için hizmet veren Buffer, aldığı bir güncelleme ile birlikte Instagram’ı kullananlar için de hizmet vermeye başlamıştır. Markalar veya profesyonel sosyal medya uzmanları veya diğer kullanıcılar bu uygulama sayesinde Facebook, Twitter, LinkedIn, Google Plus’ın dışında artık Instagram’da da içerik planlaması yapabilecek.

Beevolve

Beevolve ile sosyal medya platformlarında ve internet dünyasında araştırmalar ve analizler yapabilirsiniz.

Socialseek

Socialseek, ürettiğiniz link geliştirme stratejilerinde büyük fayda sağlayacak bir sosyal medya aracıdır. Bunların dışında haber, fotoğraf, video ve tweetleri tek bir pencerede görüntüleyebilirsiniz. En çok kullanılan araçlardan biri olmasının sebebi ise anahtar kelimenizde yer alan bloglar, Twitter, Flickr, Youtube gibi kanallardaki otoriter grup ve blogları bulma şansınızın olmasıdır.

UberVU

Hootsuite’ in sosyal medya yönetimi amacıyla yarattığı yazılım ile güçlü analiz araçlarını birleştirebilirsiniz. Hootsuite, markaların sosyal medya platformlarınız izlemesini ve analiz etmesini sağlamaktadır. Alışveriş işlemi yapan ya da satın alma eğilimi gösteren kişilere tanımlanan sinyallerle potansiyel müşterilerinizi belirleyebilir, sosyal medya verilerini arşivleyerek gündem, geçmiş ya da gelecek hakkında bilgiler edinebilir, planlamalar yapabilirsiniz.

Bu araçlar kullanılmadan yapılan markaların sosyal medya hatalarını öğrenmek ve bunlardan kaçınabilmek için buraya tıklayın!

Yorum yaz